WYDARZENIA MIESIĄCA NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA REGULAMIN BIBLIOTEKI NASZA BIBLIOTEKA CZYTANIE JEST DLA WSZYSTKICH KSIĄŻKI Z AUTOGRAFEM KSIĄŻKI EKSTREMALNE PODZIEL SIĘ KSIĄŻKAMI

REGULAMIN BIBLIOTEKI

Znalezione obrazy dla zapytania biblioteka obrazki

REGULAMIN  BIBLIOTEKI  SZKOŁY  PODSTAWOWEJ  NR  40 – SOSNOWIEC

I. Postanowienia ogólne.

1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele, inni pracownicy szkoły. Biblioteka rozbudza indywidualne zainteresowania uczniów i pogłębia nawyk czytania i uczenia się.
  2. Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
  3. Czytelnicy/uczniowie mają prawo czynnie uczestniczyć w różnorodnych działaniach bibliotecznych rozwijających ich wrażliwość kulturową i społeczną, zainteresowania oraz promujących czytelnictwo  np. Szkolny Festiwal Nauki, pasowanie pierwszoklasistów na czytelnika, konkursy czytelniczo - plastyczne itp.
  4. Biblioteka współpracuje z rodzicami i nauczycielami SP 40, ZSO 14 lub innych szkół m.in. poprzez popularyzację piśmiennictwa pedagogicznego.
  5. Biblioteka współpracuje z innymi bibliotekami, gł. Filią 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu i każdy uczeń ma prawo uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez w/w bibliotekę bądź brać udział w miejskich konkursach.
  6. Biblioteka udostępnia swoje zbiory w czasie zajęć dydaktycznych zgodnie z organizacją roku szkolnego.
  7. Czytelnik odpowiada materialnie za wypożyczone przez siebie książki.
  8. W bibliotece należy zachować ciszę i porządek.

II. Regulamin wypożyczalni

1. Wypożyczalnia otwarta jest wg harmonogramu umieszczonego na drzwiach wejściowych.
  2. Każdy czytelnik powinien zapoznać się z regulaminem i godzinami otwarcia wypożyczalni.
  3. Jednorazowo można wypożyczać 3 książki: lektury na okres 3 tygodni, pozostałe książki na okres 1 miesiąca. W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczonych książek z podaniem terminu ich zwrotu.
  4. Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, a wypożyczalnia nie ma na nią nowych zamówień, można przynieść książkę i prosić o sprolongowanie terminu zwrotu.
  5. Czytelnik może zarezerwować potrzebną mu pozycję.
  6. Wobec czytelników przetrzymujących książki stosuje się wstrzymanie wypożyczeń aż do momentu zwrócenia zaległych pozycji.
  7. Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem i zagubieniem. Czytelnik przed wypożyczeniem powinien zwrócić uwagę na ich stan i zauważone uszkodzenia zgłosić nauczycielowi bibliotekarzowi.
  8. W przypadkach zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik musi zwrócić taką samą pozycję albo inną wskazaną przez bibliotekarza.
  9. Biblioteka  umożliwia  wypożyczenia  książek  na  okres  ferii  zimowych  i  letnich (wakacje).
  10.  Wypożyczanie  książek  na  okres  wakacji  wymaga  spełnienia  dodatkowych  warunków:
  • zwrócenie  w  terminie  wszystkich wcześniej  wypożyczonych  materiałów  do biblioteki,
  • kontynuacja nauki w szkole.
  1. Czytelnicy opuszczający szkołę (pracownicy, uczniowie) zobowiązani są do pobrania zaświadczenia potwierdzającego zwrot materiałów wypożyczonych z biblioteki.

III. Regulamin czytelni

1. Czytelnia jest miejscem cichej pracy umysłowej.
  2. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów tj. z księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów wypożyczalni – wolny dostęp do półek w obecności nauczyciela.
  3. Przed opuszczeniem czytelni należy zwrócić czytane książki bibliotekarzowi.
  4. Nie wolno w czytelni spożywać posiłków.

IV. Korzystanie ze stanowisk komputerowych

Komputery w bibliotece przeznaczone są do celów edukacyjnych i są własnością ZSO 14 – korzystanie z nich określa odrębny regulamin w/w szkoły.

V. Zasady wypożyczania i użytkowania  bezpłatnych podręczników szkolnych

1. W bibliotece szkolnej są gromadzone podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne.
  2. Podręczniki lub materiały edukacyjne są własnością szkoły i wpisane zostają do ewidencji zbiorów bibliotecznych placówki.
  3. Szkoła nieodpłatnie wypożycza uczniom podręczniki lub materiały edukacyjne, mające postać papierową, lub zapewnia uczniom dostęp do podręczników lub materiałów edukacyjnych, mających postać elektroniczną, lub przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu lub je udostępnia.
  4. Przyjęte zestawy podręczników lub materiałów edukacyjnych obowiązywać będą w szkole przez co najmniej 3 lata szkolne.
  5. Harmonogram wypożyczenia podręczników lub materiałów edukacyjnych ustala nauczyciel biblioteki w porozumieniu z dyrektorem szkoły i podaje go do publicznej wiadomości.
  6. Uczeń wypożycza podręczniki lub materiały edukacyjne na cały rok szkolny i zobowiązany jest do ich zwrotu przed zakończeniem zajęć edukacyjnych.
  7. Obowiązkiem ucznia jest dbanie o wypożyczone podręczniki lub materiały edukacyjne.
  8. Warunkiem wypożyczenia podręczników lub materiałów edukacyjnych jest podpisanie przez rodzica/prawnego opiekuna ucznia oświadczenia o odpowiedzialności za wypożyczony podręcznik lub materiał edukacyjny. (Wzór oświadczenia ustala dyrektor szkoły).
  9. W przypadku uszkodzenia, zniszczenia, zgubienia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego przez ucznia, szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztu zakupu tego podręcznika lub materiału edukacyjnego.
  10. W przypadku zmiany szkoły w ciągu roku szkolnego uczeń zobowiązany jest do oddania książek lub materiałów edukacyjnych do biblioteki szkolnej.

Zatwierdzono Uchwałą Rady Pedagogicznej z dnia 9.01.2017r.