Szkoła Podstawowa nr 40 w Sosnowcu w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14
Strona główna
KADRA PEDAGOGICZNA WIZJA I MISJA HISTORIA SZKOŁY PATRON SZKOŁY CERTYFIKATY MODEL ABSOLWENTA - PRACE UCZNIÓW NASZE TRADYCJE PRZYJACIELE SZKOŁY NASI DARCZYŃCY I PARTNERZY REALIZOWANE PROGRAMY I PROJEKTY INNOWACJA "Interaktywny język polski" INNOWACJA "Lektury na planszy" INNOWACJA "Zróbmy coś pięknego" INNOWACJA "Czas na TIK!" INNOWACJA "W świecie szyfrów" INNOWACJA "W świecie dramy" INNOWACJA "Gry na lekcjach matematyki" INNOWACJA "English around the world" LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI OPIEKA MEDYCZNA GAZETKA "Szkolne Wieści"

O szkole

INNOWACJA "Interaktywny język polski"

Autorka innowacji: mgr Monika Szkliniarz

 

Innowacja pedagogiczna "Interaktywny język polski" została wprowadzona w roku szkolnym 2020/2021 dla uczniów klas 4a i 4b. Ma ona na celu wzbogacenie zajęć języka polskiego o elementy związane z nowoczesnymi technologiami informacyjno-komunikacyjnymi. W kolejnym roku innowacja była kontynuowana w klasach 5a i 5b, a także wdrażana w klasie 4a. W roku szkolnym 2022/2023 była przeznaczona dla klas: 5a, 6a i 6b. W bieżącym roku szkolnym z innowacji korzystają uczniowie klas: 5KD, 6a, 7a i 7b.

Główne założenia pracy na zajęciach dydaktycznych będą opierały się na: wykorzystywaniu platformy Genial.ly do tworzenia wizualnych i interaktywnych treści związanych z omawianiem zagadnień poświęconych: lekturom obowiązkowym, tekstom literackim, ortografii i gramatyce języka polskiego oraz formom wypowiedzi ustnych i pisemnych; opracowywaniu interaktywnych ćwiczeń, quizów i gier z wykorzystaniem aplikacji: LearningApps, Quizziz, Wordwall; wdrożeniu pracy metodą burzy mózgów, map mentalnych, metodą problemową, metodą analizy i twórczego naśladowania wzorów; zapoznaniu uczniów z potrzebą posiadania kompletnych, prawidłowych pod względem merytorycznym notatek (w tym notatek wykorzystujących myślenie wizualne).

Opracowywane przez nauczyciela prezentacje, ćwiczenia i zadania publikowane są na autorskiej stronie w portalu Facebook Polonistyczne interakcje pani Moniki Dodatkowo materiały można znaleźć w Padlet (e-portfolio), a także w tworzonych kolekcjach lekturowych w aplikacji Wakelet (e-portfolio). Warto dodać, że w ramach dzielenia się wiedzą z prezentacji korzystają nauczyciele z całej Polski.

Dodatkowo w roku szkolnym 2022/2023 elementami innowacji zostali objęci uczniowie klasy 1TP VII Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego, dla których przygotowywane są wizualne i interaktywne treści dotyczące tekstów i zagadnień omawianych na lekcjach języka polskiego. Są one dostępne na stronie "Licealne zmagania literacko-kulturowe" w aplikacji Padlet.