Szkoła Podstawowa nr 40 w Sosnowcu w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14
Strona główna
ŚWIETLICA DZIECIOM 2023/2024 ŚWIETLICA DZIECIOM 2022/2023 ŚWIETLICA DZIECIOM 2021/2022 ŚWIETLICA DZIECIOM 2020/2021 ŚWIETLICA DZIECIOM 2019/2020 SWIETLICA DZIECIOM 2016-2019 SWIETLICA DZIECIOM 2014-2016 REGULAMIN ŚWIETLICY ORGANIZACJA PRACY ŚWIETLICY STOŁÓWKA SZKOLNA

Świetlica

SWIETLICA DZIECIOM 2014-2016

 


Gdy styczeń jasny i biały, w lecie bywają upały.

W styczniu wszelkie rozmowy w świetlicy szkolnej krążą wokół tematu zimy. Uczniowie z utęsknieniem wypatrują przez okno świeżego białego puchu, bo jak co roku, szykują się do hartowania organizmu podczas zabaw na placu szkolnym. Z nadzieją na przyjście prawdziwej Pani Zimy podopieczni wykonali prace plastyczne farbami plakatowymi przedstawiające pejzaże o tej porze roku. Tym samym okazało się, że zima nie kojarzy się wyłącznie z kolorem białym. Oprócz tego chętne dzieci wraz z nauczycielem wykonali ekologiczne karmniki dla ptaków przy użyciu butelek i podstawek plastikowych. Po zaprezentowaniu ich na forum w świetlicy szkolnej, pozostałe świetliki sumiennie obiecały wystawić na balkonach swoich domów okruszki i ziarno dla ptaków.

 


Stało się! Gorączka świątecznych przygotowań dotarła również do naszej świetlicy szkolnej! Zaczęło się oczywiście od wspólnego ubierania okazałej choinki, na której zawisły wszelkiej maści bombki i łańcuchy, rozświetlonej kolorowymi lampkami. Rozmowom na temat obchodzenia świąt Bożego Narodzenia czy sposobów zdobienia pierników nie było końca. Słuchając nagrań kolęd i pastorałek, nasi podopieczni rozpoczęli tworzenie ozdób choinkowych: łańcuchów z bibuły, papierowych aniołów, oraz pięknych kartek świątecznych. Nawet zapaleni „klockowicze” poczuli magię nadchodzących świąt, czego wyrazem stała się zbudowana przez nich podobizna św. Mikołaja z klocków. Nie zabrakło również nawiązania do tradycji angielskiej - uczniowie chętnie wykonywali własne Christmas crackers - duże, papierowe cukierki wypełnione prawdziwymi, czekoladowymi łakociami.

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim uczniom oraz ich rodzicom dużo radości, spokoju i rodzinnej bliskości. Niech ta powstała szczególna atmosfera towarzyszy Wam nie tylko w święta, ale też na każdy inny dzień.

Nauczyciele świetlicy szkolnej


Przedostatni tydzień października upłynął w świetlicy szkolnej pod hasłem „Agresji mówimy STOP”. Uczniowie rozmawiali na tematy dotyczące przyczyn konfliktów i sposobów ich rozwiązywania bez użycia przemocy. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że najkorzystniejszą metodą likwidacji problemu jest ROZMOWA. Dzieci rozwikłały również znaczenie popularnego wyrażenia „pójść na kompromis”. Natomiast podczas głosowania wybraliśmy najlepszą technikę rozładowania negatywnych emocji, czyli uprawianie sportu. Na koniec pierwszo- i drugoklasiści podzieleni na grupy wykonali plakaty podsumowujące naszą tygodniową dyskusję. Zajęcia prowadziła p. Joanna Krzysztofik-Kula - wychowawca świetlicy.


W pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego 2015/2016 w naszej świetlicy powitaliśmy nasze nowe koleżanki i nowych kolegów - uczniów trzech klas pierwszych naszej szkoły. Nowe Świetliki zostały zapoznane z regulaminem obowiązującym w świetlicy szkolnej. Wszyscy także podpisali świetlicowy Kontrakt, który będzie nas obowiązywał przez cały rok szkolny. Pierwsze kilka dni szkoły minęły nam także na wakacyjnych wspomnieniach i zabawach integracyjnych. smiley Wspólnie rozmawialiśmy, rysowaliśmy i śpiewaliśmy. 


Bardzo miło mi poinformować, że uczennica klasy III b - Izabela Wielkopolan - zajęła II miejsce w kategorii klas I-III w Konkursie na najlepszą recenzję "Moja ulubiona książka" pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca Pana Arkadiusza Chęcińskiego. Pod kierunkiem p. Moniki Kałuży napisała recenzję na temat książki „Rozrywki Mikołajka” na podstawie powieści Goscinny’ego i Sempégo w adaptacji Valérie Latour-Burney. Konkursowe recenzje oceniali krytycy literaccy oraz autor powieści przygodowo-detektywistycznych dla dzieci. Serdecznie gratuluję!


Niezmiernie miło mi poinformować, że uczeń klasy I b - Wiktor Łaganowski - zajął II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym "Wiosenny kwiat". Pod kierunkiem p. Moniki Kałuży wykonał przestrzenną pracę plastyczną - hiacynta. Serdecznie gratuluję!


W ramach obchodzonego 22 kwietnia Dnia Ziemi w świetlicy została przeprowadzona pogadanka pod hasłem "Ziemia - moja planeta". Dzieci dowiedziały się, w jaki sposób mogą dbać o środowisko naturalne, np. poprzez segregację śmieci. Poznały także sposoby na oszczędzanie wody i energii elektrycznej.


Tuż przed Świętami Wielkanocnymi wykonywaliśmy w świetlicy przepiękne pisanki i ozdoby wielkanocne, które zostały przekazane na kiermasz świąteczny organizowany przez Parafię św. Floriana.


Ostatni tydzień marca był dla nas czasem, kiedy bliżej mogliśmy się przyjrzeć teatrowi. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, obchodzonego 27 marca, poznaliśmy podstawowe formy teatralne, a także, z pomocą pacynek, wystawialiśmy nasze własne przedstawienia teatralne! Obejrzeliśmy także prezentację multimedialną poświęconą teatrowi i odgadywaliśmy ciekawe zagadki.


W marcu w naszej świetlicy rozmawialiśmy m.in. o tym, w jaki sposób możemy spędzać czas z naszymi bliskimi. Wykonywaliśmy portrety naszych rodzin. Wykonywaliśmy różne ćwiczenia ogólnorozwojowe przy muzyce, budowaliśmy ogromne wieże z klocków, a także z niecierpliwością oczekiwaliśmy na nadejście wiosny! Szukaliśmy jej oznak w najbliższym otoczeniu, obserwowując zmiany zachodzące w przyrodzie. Wzięliśmy także udział w mini-konkursie na portret Pani Wiosny.


W ostatnim tygodniu w naszej świetlicy wykonywaliśmy maski karnawałowe, wykorzystując różnorodne materiały: kartony, cekiny, farby, brokaty, chusty i inne, na miejski konkurs plastyczny.

   


W dniach: 7, 14 i 21 stycznia uczniowie naszej szkoły z klas I-II mieli okazję wziąć udział w zajęciach zorganizowanych w ramach miejskiego projektu edukacyjnego "Podróż dookoła świata szkolną ławką", który został zorganizowany przy współpracy z Fundacją Rozwoju Wolontariatu "PROJEKTOR - wolontariat studencki". Spotkania prowadzone były przez wolontariuszy Fundacji Rozwoju Wolontariatu - studentki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Podczas zajęć uczniowie zgłębili wiedzę na temat dwóch krajów: Indii i Brazylii, a także poznali ciekawe informacje na temat Polski i Zagłębia Dąbrowskiego. Mieli także okazję wziąć udział w ciekawych zajęciach plastycznych, tanecznych i sportowych. Samodzielnie wykonali dla siebie stroje karnawałowe - kolorowe jak w Rio de Janeiro, nauczyli się tańczyć taniec bollywoodzki, a także poznali ciekawostki na temat fauny i flory Indii, Brazylii i Polski.

Dzięki udziałowi w zajęciach, uczniowie nie tylko mogli poznać nieznane im dotąd zakątki świata, zobaczyć ciekawe budowle, ale także utrwalić swoją wiedzę na temat swojej ojczyzny oraz miejsca swojego zamieszkania.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć w Albumie fotograficznym.


W ostatnich dniach w naszej świetlicy przygotowywaliśmy się do Świąt Bożego Narodzenia. Samodzielnie tworzyliśmy przepiękne kartki bożonarodzeniowe dla naszych bliskich, a także poznawaliśmy symbole i tradycje związane ze zbliżającymi się świętami. Opowiadaliśmy o zwyczajach świątecznych panujących w naszych rodzinach, a także poznawaliśmy przepisy na wyśmienite potrawy wigilijne. Wspólnie ubieraliśmy choinkę, która zdobi teraz wnętrze naszej świetlicy! Część z ozdób wykonaliśmy samodzielnie. Śpiewaliśmy także kolędy i pastorałki.


Niezmiernie miło mi poinformować, że uczeń klasy III a - Jakub Taborowski - zajął III miejsce w Regionalnym Konkursie Twórczości Własnej "Misie, misie", organizowanym w ramach obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Jako jeden z kilkunastu uczniów sosnowieckich szkół pomyślnie przeszedł I etap konkursu, który polegał na samodzielnym napisaniu pracy literackiej - wiersza o misiu. Podczas II etapu konkursu, który odbył się 9.12.2014 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Sosnowcu, Kuba, z wykorzystaniem rekwizytów, wygłosił swój wiersz z pamięci. Ucznia przygotowała do konkursu p. Monika Kałuża. Serdecznie gratuluję Kubie sukcesu! Poniżej mogą Państwo przeczytać nagrodzony wiersz:

Misiowe literki

Czy wiecie, kto u mnie na półce mieszka?

Trzy literki w imieniu ma ten koleżka!

To mój ukochany pluszowy miś,

z którym przyjaźnię się nie od dziś!

Każda z tych liter znaczy coś innego,

wiedzą o tym dzieci, wiesz i Ty, kolego!

Literka M to miłość, mama i marzenia,

które czekają w kolejce do spełnienia.

Literka I to igła, którą, z nicią w parze,

uszyła go mama i dała mi w darze.

Literka Ś to świat, śnieg i ścieżka,

po której stąpamy - ja i mój koleżka!

Moim przyjacielem jest miś pluszowy,

który na zabawę ze mną zawsze jest gotowy!


Maria Czerkawska - autorka książek dla dzieci - pisała w jednym ze swoich wierszy, że „nie obejdzie się bez misia!”. Dlatego też trudno sobie wyobrazić, żeby te sympatyczne stworzenia zostały pominięte w książkach, bajkach i filmach dla dzieci. To one, jak żadne inne postacie, często stają się przyjaciółmi dzieci, to z nimi nasi ulubieni bohaterowie przeżywają różne przygody.

Dlatego też, aby przybliżyć historię Dnia Pluszowego Misia oraz okoliczności powstania tej ulubionej dziecięcej zabawki,20 listopada w naszej szkole, w obecności p. Dyrektor Doroty Wiśniewskiej, odbyła się uroczystość z okazji Święta Misia dla klas I-III. Uczniowie nie tylko mogli dowiedzieć się, że święto to zostało ustanowione w 2002 r. (w setną rocznicę powstania maskotki), ale również, że angielska nazwa pluszaka - Teddy Bear - związana jest z wydarzeniem z 1902 r., kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosvelt sprzeciwił się zabiciu niedźwiadka podczas polowania.

Obchody Święta Misia były wspaniałą okazją do wspólnej zabawy! Dzieci miały możliwość odgadywania zagadek (muzycznych i słownych) na temat słynnych misiów. Wykazały się przy tym ogromną wiedzą! Poznały także bliżej sylwetki bohaterów bajek o misiach (Miś Uszatek, Miś Paddington, Colargol, Kubuś Puchatek oraz Troskliwe Misie) oraz wysłuchały wiersza o przygodzie pewnego misia, który uciekł z zoo.

Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie "Największy i najmniejszy miś" i przynieśli do świetlicy szkolnej swoje misie w celu ich zmierzenia, mieli wyjątkową okazję zobaczyć siebie na "dużym ekranie". Podczas uroczystości został bowiem wyświetlony film, przedstawiający zdjęcia dzieci z ich pluszowymi maskotkami. Przygotowana niespodzianka sprawiła dzieciom dużo radości. Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia tego filmu, który jest dostępny tutaj. Największe dwa misie mierzyły kolejno 159 cm 5 mm oraz 159 cm, a najmniejszy - zaledwie 3 cmm 7 mm. Wyniki konkursu znaleźć można w zakładce Nasze konkursy.

Podczas uroczystości odbył się ponadto pokaz misiowej mody dla uczniów klas I w ramach zorganizowanego konkursu "Najładniejsze przebranie za misia". Obchody Dnia Pluszowego Misia dla klas I uświetnił występ muzyczny klasy I a, którzy wykonali piosenkę "O kochaniu misia". Podczas uroczystości dla klas II i III swój występ zaprezentowały klasy II a i II b. Każdy z nas mógł przytulić się do swojego ukochanego misia i zaśpiewać:

Miś ma w oczach szklane kulki,

po to misiem jest,

żeby było kogo tulić,

kiedy pada deszcz.

Wszyscy uczniowie, w towarzystwie swoich pluszowych przyjaciół, bawili się wspaniale. Na pewno każdy z nas, duży lub mały, ma swojego ulubionego pluszowego misia - niezależnie od tego, czy jest on bohaterem literackiej lub filmowej przygody, czy tylko naszym zwyczajnym-niezwyczajnym pluszakiem. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Albumie fotograficznym.


W połowie października dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej przygotowywały prace na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Tajemnica głębin Bałtyku", organizowany przez Katolicką Szkołę Podstawową w Gdyni.


Dzień to radosny, dzień to wesoły,

już minęły dwa miesiące, odkąd przekroczyliście progi naszej szkoły.

Dziś do grona Świetlików przyjęci zostaniecie,

lecz zanim to nastąpi - liczne próby przejdziecie.

Rozpocząć zabawę nadszedł już czas,

więc witam serdecznie każdego z Was!

Takimi słowami zostali przywitani uczniowie klas I, którzy w dniu 4 listopada 2014 r. przeżywali uroczystość pasowania na Świetlika. Po powitaniu wszystkich zgromadzonych gości, na czele z Panią Wicedyrektor mgr Anitą Zgodą, i przedstawieniu Mistrza Ceremonii, którym była uczennica klasy III b - Magdalena Kobyłka, rozpoczęła się wspólna zabawa.

Naszych bohaterów z klas I czekały liczne próby, które musieli przejść, aby zostać pasowanymi na Świetlików. Pierwszą z nich była próba smaku, podczas której uczniowie mieli za zadanie rozpoznanie, jaki owoc lub warzywo dostali do spróbowania. Ze względu na zasłonięte oczy, musieli szczególnie wytężyć swoje zmysły smaku. To zadanie zaliczyli bezbłędnie i w nagrodę otrzymali odznakę Smakosza. Następnie uczniowie, wraz ze zgromadzonymi goścmi, przenieśli się do krainy baśni i bajek. Zadaniem, które mieli wykonać, także nie sprawiło im najmniejszych problemów. Odgadując zagadki dotyczące znanych im postaci literackich, zasłużyli na przyznaną im odznakę Bajkowego Odkrywcy.

Po pozytywnym zaliczeniu dwóch prób, przyszedł czas na chwilę oddechu i wysłuchania utworu "Chodź, pomaluj mój świat", który brawurowo wykonali uczniowie uczęszczający na koło gitarowe. Do występu, który bardzo się wszystkim podobał, przygotowała dzieci mgr Agnieszka Furtacz.

Po uczcie dla ducha, przyszła pora na test sprawności - trzecią próbę przed pasowaniem. Zarówno zgromadzeni chłopcy, jak i dziewczynki, musieli jak najdokładniej przejść specjalnie przygotowany dla nich tor przeszkód. Zadanie, które nie wydawało się łatwe, dla naszych śmiałków okazało się przysłowiową "bułką z masłem". Uczniowie w nagrodę otrzymali odznakę Sportowca. Po wykonaniu kolejnego zadania, dzieci zaprezentowały wszystkim gościom specjalnie przygotowaną na tę okazję piosenkę, zatytułowaną "Wiewióreczka". Podczas występu pokazały także, że potrafią nie tylko wspaniale odgadywać zagadki czy pokonywać różne przeszkody, ale także pięknie śpiewać i tańczyć.

Ostatnią próbą, którą musieli przejść kandydaci na Świetlików, był test wiedzy dotyczący regulaminu świetlicy szkolnej. Uczniowie odpowiadali na różne pytania, dotyczące m.in. zachowania w świetlicy. Ich zgodne i prawidłowe odpowiedzi przyczyniły się do wręczenia im ostatniej odznaki - Sowy Mądrej Głowy.

Następnie Pani Wicedyrektor pogratulowała dzieciom pozytywnego zaliczenia wszystkich prób, jednocześnie wyrażając zgodę na przystąpienie do ślubowania i pasowania na Świetlika. Uczniowie przyrzekali: zawsze być wesołym, koleżeńskim i uśmiechniętym, dbać o bezpieczeństwo swoje i innych, pilnować porządku w świetlicy, używać na co dzień magicznych słów: "proszę", "dziękuję", "przepraszam", bawić się, uczyć i odrabiać lekcje, szanować nauczycieli i kolegów oraz troszczyć się o świetlicę każdego dnia. Po uroczystym przyrzeczeniu Magdalena Kobyłka - Mistrz Ceremonii, w imieniu całej grupy świetlicowej Szkoły Podstawowej nr 40, z radością przyjęła uczniów klas I do świetlicowego grona. Na pamiątkę tego wydarzenia Pani Wicedyrektor wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy - certyfikaty przyjęcia do świetlicowej braci. Każdy ze zgromadzonych uczniów otrzymał też słodką niespodziankę.

Świetlicowa uroczystość powoli dobiegała końca, lecz zanim wszyscy zgromadzeni rozeszli się do swoich domów, nowo przyjęte Świetliki odcisnęły swoje kciuki na specjalnie przygotowanym na tę okazję "drzewku Świetlika", które nie tylko będzie wyjątkową pamiątką dzisiejszego wydarzenia, ale także ozdobi wnętrze naszej wspólnej świetlicy.

Wszystkim Świetlikom ogromnie gratuluję,

dziękując jednocześnie wszystkim gościom

za wspaniałą, wspólną zabawę.

mgr Monika Kałuża

Zapraszam do obejrzenia zdjęć z uroczystości w Albumie fotograficznym.


Miesiąc październik to dla Świetlików czas nie tylko na wykonywanie prac plastycznych związanych tematycznie z jesienią, ale również okazja do poznania nowych, nieznanych do tej pory, bajek, baśni i opowiadań. Mając na uwadze obchodzony w październiku miesiąc bibliotek szkolnych, nie tylko odwiedziliśmy naszą szkolną bibliotekę, ale również czytaliśmy wspólnie ciekawe teksty literackie. Mieliśmy nawet okazję sami ułożyć bajkę!

Obecnie przygotowujemy się do uroczystego pasowania na Świetlika uczniów klas I,
które odbędzie się 4 października o godz. 15:30 w sali rekreacyjnej
.

Z tej okazji przygotowaliśmy zaproszenia dla naszych bliskich:

Nie zapominamy także o rozwijaniu naszych uzdolnień plastycznych. W tym tygodniu przygotowujemy prace na ogólnopolski konkurs plastyczny organizowany przez szkołę w Gdyni. Efekty naszych starań już wkrótce!


14. października w naszej szkole obchodzony był Dzień Edukacji Narodowej. W tym roku święto to było wyjątkowe nie tylko dla pracowników naszej szkoły, ale również dla uczniów klas pierwszych, którzy oficjalnie zostali dzisiaj przyjęci do braci uczniowskiej. Serdecznie im gratulujemy i życzymy wielu sukcesów!

Z okazji dzisiejszego święta Świetliki przygotowały dla dyrekcji i nauczycieli laurki, w których życzyły: wielu sukcesów zawodowych, radości z ich uczniowskich osiągnięć, uśmiechu i optymizmu na co dzień, pomyślności w życiu prywatnym oraz spełnienia marzeń.

Niespodzianki były wykonywane w ogromnej tajemnicy. wink Zostały one wręczone podczas uroczystej akademii, w trakcie której wystąpili także uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej.

 


Witam serdecznie. smiley

W roku szkolnym 2014/2015 do świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej nr 40 w Sosnowcu zapisanych zostało 108 uczniów, z czego najliczniejszą grupę stanowią uczniowie klas 1 (jest ich 51). Na początku września wszyscy zostali zapoznani z regulaminem obowiązującym w świetlicy szkolnej, a także podpisali Kontrakt.

W naszej świetlicy dzieci, wspólnie z koleżankami i kolegami: grają w gry planszowe, rysują, malują, lepią, wycinają, tańczą i śpiewają. Z klocków budują ogromne wieżowce, bawią się w architektów, oglądają bajki i wspólnie odrabiają prace domowe. Grają w gry zespołowe, chętnie korzystają z możliwości zabawy na placu Radosnej Szkoły.

Niniejsza podstrona ma za celu zgromadzenie wszelkich informacji na temat naszej świetlicy, ciekawych zajęć, gier i zabaw, a także świetlicowych uroczystości.