Zajęcia warsztatowe w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia 15 dla kl. VI
nt. Bezpieczeństwa i kultury w Internecie – styczeń 2017
Byliśmy na zajęciach w bibliotece. Temat każdemu z nas wydawał się prosty – jak bezpiecznie i kulturalnie poruszać się w sieci.
Najpierw obejrzeliśmy prezentację multimedialną o trzech poziomach zagrożeń. Są to treści, kontakty i działania np. cyberprzemoc. Internet, o tym wiemy, to nie tylko nieocenione narzędzie komunikacji, edukacji i rozrywki. A świadomość zagrożeń może zniwelować ich przykre konsekwencje.
Następnie poznaliśmy Dekalog Cyfrowego Obywatela, czyli nasze prawa i obowiązki w sieci. Każdy punkt odczytywaliśmy i wspólnie komentowaliśmy, nierzadko dopowiadając własne przemyślenia.
Potem przyszedł czas na wykonanie lapbooków. Co to takiego? Lapbook (w wolnym tłumaczeniu „książka na kolanach”) to obrazkowa mapa myśli z materiałami na określony temat. Swym wyglądem przypomina książkę, ale jej atrakcyjność to mnóstwo sekretów i pomysłowość wykonania. My mieliśmy skoroszyty, kolorowy papier, różnej wielkości koperty, kleje, nożyczki, dziurkacze – i własne pomysły oraz zapał. W grupach wykonywaliśmy lapbooki na jeden temat: Netykieta.
Netykieta to zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie. Jej trzy główne zasady to: myśl, nie działaj na czyjąś szkodę i nie nadużywaj.
Wyposażeni w taką wiedzę teoretyczną (i takie materiały plastyczne) przystąpiliśmy do tworzenia swoich lapbooków. Część z nas już wiedziała, jak to się robi, bowiem rok temu wykonywaliśmy podobne w szkolnej bibliotece podczas Festiwalu Wiedzy, wtedy tematem przewodnim było pytanie: Quo vadis książko? Teraz mogliśmy wykazać się swoją znajomością netykiety.
Nasze grupowe lapbooki prezentowaliśmy potem wspólnie.
Czas spędzony w bibliotece minął nie wiadomo kiedy, a zajęcia okazały się atrakcją i poglądową lekcją dla każdego z nas.
Bożena Rodak
Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym.
dodała: MH