ŚWIETLICA
ŚWIETLICA DZIECIOM 2021/2022
Grupa na Facebooku
Serdecznie zapraszam uczniów świetlicy i ich rodziców do korzystania z grupy założonej na portalu społecznościowym Facebook.
https://www.facebook.com/groups/196529308275713/
DZIEŃ DZIECKA
DZIEŃ MAMY
ŚWIĘTA MAJOWE
DZIEŃ ZIEMI
Co roku 22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, znany także jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi. Inicjatywę zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych w 1970 roku. Celem Dnia Ziemi jest promowanie postaw ekologicznych oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat zagrożeń, jakie dotykają naszą planetę.
Uczniowie w ramach innowacji pedagogicznej "Bądź ECO razem z nami" wykonali kolejną część swoich lapbooków.
WIELKANOC
W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi, chcielibyśmy złożyć wszystkim najserdeczniejsze życzenia zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół.
Życzą wychowawcy świetlicy wraz z uczniami.
DZIEŃ MARCHERWKI
Dzień Marchewki powstał w 2003 roku, wieść o tym prozdrowotnym święcie dość szybko rozprzestrzeniła się na cały świat. Jego celem jest szerzenie wiedzy na temat tego pomarańczowego warzywa i jego wspaniałych właściwościach. Dzień Marchewki przypada 4 kwietnia.
WITAJ WIOSNO !!!
INNOWACJA PEDAGOGICZNA "BĄDŹ ECO RAZEM Z NAMI"
Innowacja "Bądź ECO razem z nami" jest naszą odpowiedzią na potrzeby dbania o najbliższe otoczenie, uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody, a także wyjście naprzeciw zmianom klimatycznym.
Kolejną częścią z którą zmierzyli się uczniowie w tym miesiącubyło zagadnienie poświęcone "Co to znaczy BIO?". W trakcie zajęć poznaliśmy pojęci BIO, ECOi ORGANIC. Dowiedzieliśmy się czym jest żywność ekologiczna oraz w jaki sposób ją rozpoznawać. Poznaliśmy rownież symbole, które pojawiają się na produktach ekologicznych. Wszystkiej najważniejsze informacje zebraliśmy w kolejnej części naszego lapbooka.
ŚWIATOWY DZIEŃ WODY
22 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody święta przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona.
W czasie zajęć uczniowie zapoznali się nie tylko z informacjami dotyczącymi skąd się bierze woda w naszym kranie oraz w jaki sposób zostaje uzdatniona, tak aby nadawała sie do spożycia. Poruszony został również temat ilości wody pitnej na Ziemi oraz trudnościami innych ludzi w jej zdobyciu. Rozmawialiśmy też o konieczności oszczędzania wody i jej znaczenia dla naszego organizmu.
21 marca ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA
21 marca jest Światowym Dniem Zespołu Downa. Dlaczego wybrano akurat tę datę? Otóż Zespół Downa powstaje na skutek obecności nadprogramowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Światowy Dzień Zespołu Downa nazywany jest również Dniem Kolorowej Skarpetki. Kolorowe skarpetki nie do pary są symbolem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
Uczniowie naszej świetlicy wykonali piękne kolorowe skarpety, które są symbolem Światowedo Dnia Zespołu Downa.
ŚWIATOWY DZIEŃ RECYKLINGU
Światowy Dzień Recyklingu został ustanowiony już 4 lata temu. Powstał z myślą o edukacji i promocji w dziedzinie odzyskiwania surowców z odpadów. To idealny moment, żeby zastanowić się nad rozsądnym rozporządzaniem zasobami naturalnymi, a refleksje wcielić w codzienne życie!
W ramach zajęć przypomnieliśmy sobie najważniejsze zasady dotyczące segregacji odpadów. Zapoznaliśmy się również z symbolami zamieszczanymi na opakowaniach. Wspólnie wykonaliśmy plakat na którym znalazły się najważniejsze zasady dotyczące recyklingu.
DZIEŃ PANDY
Międzynarodowy Dzień Pandy Wielkiej przypada na 16 marca. Od połowy XX wieku to właśnie ona była symbolem zagrożonych wyginięciem gatunków. Z tego powodu zagościła w logo organizacji chroniącej środowisko – WWF. Dzięki wieloletnim trudom i staraniom ekologów w ciągu 40 lat jej populacja zwiększyła się o 80%! Pandy zagrożone wyginięciem już nie są, lecz wciąż są na to narażone. Warto więc dbać o ten gatunek.
Nasi uczniowie wykonali wiele ciekawych prac, które wzbogaciły naszą galerię.
DZIEŃ MOTYLA
Motyl kojarzy się przede wszystkim z pięknem i delikatnością. I oczywiście z wiosną, czyli czasem, gdy wszystko wokół rozkwita i budzi się do życia. Nic dziwnego, że Dzień Motyli wypada na przedwiośnie – 14 marca. Nie jest to jeszcze czas, w którym motyle swobodnie latają po Polsce, ale nic straconego- w tym dniu wykonaliśmy piękne motyle które ozdobiły naszą galerię uczniowską.
DZIEŃ KOBIET
Jak ptak śpiewający o mgły błękicie,
jak kwiat, w którym nagle budzi się życie,
jak piękne marzenie, co nie chce się spełnić,
jak kolorowanka, którą trzeba zapełnić,
jak różowy pokoik, który słońce opromienia,
tak my - z okazji Dnia Kobiet - ślęmy najlepsze życzenia...
Świetlica aktywnie
SOLIDARNI Z UKRAINĄ
WALENTYNKI
INNOWACJA PEDAGOGICZNA "BĄDŹ ECO RAZEM Z NAMI"
Innowacja "Bądź ECO razem z nami" jest naszą odpowiedzią na potrzeby dbania o najbliższe otoczenie, uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody, a także wyjście naprzeciw zmianom klimatycznym.
Kolejną częścią z którą zmierzyli się uczniowie w miesiącu lutym było zagadnienie poświęcone "Zanieczyszczeniu powietrza". W trakcie zajęć poznaliśmy czynniki, które wpływają na czystość powietrza, czym jest smog oraz co możemy zrobić, aby zadbać o powietrze.
BEZPIECZNE FERIE
W czasie zajęć świetlicowych uczniowie świetlicy wzięli udział w warsztatach pt. „Bezpieczne Ferie”. W ich trakcie poznali najważniejsze zasady bezpieczeństwa, które zostały przedstawione w ciekawym filmie edukacyjnym na kanale Kamlotki ( jest to kanał na którym znajdują się filmy i piosenki edukacyjne dla dzieci). Wśród zagadnień, które zostały poruszone znalazło się między innymi:
- Jak dobrać ubiór do pogody?
- Zdrowe odżywianie- o czym należy pamiętać?
- Aktywny wypoczynek- czyli jaki?
- Gdzie możemy bezpiecznie jeździć na łyżwach?
- Jakie są zasady bezpiecznego kuligu?
- Jak bezpiecznie zjeżdżać na sankach?
- Jakie są najważniejsze zasady zachowania i bezpieczeństwa na stoku narciarskim?
- Jak bezpiecznie bawić się na śniegu?
- Co zrobić, aby być widocznym na drodze?
Nie zabrakło również przypomnienia najważniejszych numerów alarmowych. Uczniowie zaznajomili się z pojęciem „odwilż” i skutkami jakie może powodować. Aby upewnić się, że uczniowie zapamiętali najważniejsze wiadomości wykonaliśmy ciekawe prace plastyczne. Uczniowie, którzy aktywnie uczestniczyli w zajęciach otrzymali pamiątkowe dyplomu.
DZIEŃ PIZZY
9 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. To potrawa, którą uwielbia chyba każdy.
Pizza to potrawa kuchni włoskiej, obecnie szeroko rozpowszechniona na całym świecie. To płaski placek z ciasta drożdżowego z sosem pomidorowym, posypany tartym serem i ziołami, pieczony w bardzo mocno nagrzanym piecu. Pizzę podaje się na gorąco, lecz można ją również jeść na zimno.
Nasi uczniowie również uczcili ten dzień. Zabawa była ŚWIETNA!!!
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
Nasi uczniowie wzieli również udział w obchodach tak ważnego dnia. Wspólnie dowiedzieliśmy się jakie zagrożenia mogą na nas czekać w Internecie oraz jak świadomie i bezpiecznie korzystać z zasobów Interentowych. Obejrzeliśmy krótkie filmy edukacyjne i z pomocą Sieciaków pokonaliśmy Śmieciucha. W ramach zajęć wykonaliśmy wspólny plakat zawierający najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z Interentu.
Dzień Lego
Dzień Babci i Dziadka
INNOWACJA PEDAGOGICZNA "BĄDŹ ECO RAZEM Z NAMI"
Innowacja "Bądź ECO razem z nami" jest naszą odpowiedzią na potrzeby dbania o najbliższe otoczenie, uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody, a także wyjście naprzeciw zmianom klimatycznym.
Kolejną częścią z którą zmierzyli się uczniowie to zagadnienie poświęcone "Oszczędzaniu wody. Jak ją oszczędzać? Dlaczego to jest ważne?".
W czasie zajęć uczniowie uzyskali odpowiedzi na postawione pytania. Zajęcia były również wzbogacone o ciekawostki związane w wodą- niejedne zaintrygowały uczniów. Wspólnie wykonaliśmy kolejną część naszych lapbooków, które stanowią dla nas żródło najważniejszych informacji.
ŚWIETLICZAKI NA TROPIE...ZAGADEK
Uczniowie świetlicy biorą udział w II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Świetlicaki na tropie...zagadek". Główne cele projektu to :
•wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą ucznia;
•uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;
•działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata;
•rozwijanie zdolności manualnych ucznia;
•zainicjowanie współpracy między placówkami w całej PolsceKolejne zadanie któremu podołaliśmy to "Czyj to dziób?". Uczniowie wykonywali ptasie maski przedstawiające różne gatunki ptaków.
Dzień Popcornu
Światowy Dzień Popcorn przypada 19 stycznia każdego roku. Ten rodzaj przekąski ma wielu miłośników. W świetlicy również uczciliśmy ten dzień wykonując rónego rodzaju prace plastyczne.
Dzień Kubusia Puchatka
Popularność Kubusia Puchatka sprawiła, że doczekał się on swojego dnia. Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka obchodzony jest 18 stycznia, w rocznicę urodzin Alana Alexandra Milne'a. Uczniowie świetlicy mieli okazję wykonać zakładki do książek, układać Puchatkowe puzzle oraz wykonywać różnego rodzaju kolorowanki, których głównym bohaterem był Kubuś Puchatek. Efekty pracy uczniów ozdobyły naszą świetlicę.
Aplikacja Quiver
Uczniowie świetlicy rozpoczęli zabawę z aplikacją Quiver. Jest to aplikacja, która pozwala na kolorowanie wydrukowanego rysunku, a następnie ożywienie go za pomocą aplikacji. Dzięki tej technologii ilustracje ożywają, pozwalają puścić wodze wyobraźni i pobudzają kreatywność. To fantastyczna zabawa dla każdego bez względu na wiek.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA "BĄDŹ ECO RAZEM Z NAMI"
Innowacja "Bądź ECO razem z nami" jest naszą odpowiedzią na potrzeby dbania o najbliższe otoczenie, uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody, a także wyjście naprzeciw zmianom klimatycznym.
Kolejnym tematem na którym się skupiliśmy był "Świadomy konsument- zdrowe zakupy. Nie marnujemy żywności". W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się kim jest konsument, poznali jego prawa oraz zasady, którymi świadomy konsument powinien się posługiwać. Zapoznali się również ze sposobami na niemarnowanie żywności i odpowiedzialne kupowanie produktów. W ramach utwralenia zdobytych wiadomości uczniowie wykonali kolejną część w swoich lapbookach.
MIKOŁAJKI
Święty Mikołaj – postać starszego mężczyzny z białą brodą ubranego w czerwony strój, który wedle różnych legend i baśni w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów. Według różnych wersji zamieszkuje wraz z grupą elfów Laponię lub biegun północny.
Również uczniowie świetlicy świętowali Mikołajki. Nie zabrakło róznych atrakcji, takich jak: fotobudka, puzzle tematyczne oraz ciekawe prace plastyczno techniczne.
Kalendarz Adwentowy
Kalendarz Adwentowy to najlepszy sposób na umilenie sobie oczekiwania na Boże Narodzenie, dlatego wspólnie z ucznimi wykonaliśmy kalendarz. Codzienne zadania na pewno sprawią nam mnóstwo radości i napełnią nas świąteczną atmosferą.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA "BĄDŹ ECO RAZEM Z NAMI"
Innowacja "Bądź ECO razem z nami" jest naszą odpowiedzią na potrzeby dbania o najbliższe otoczenie, uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody, a także wyjście naprzeciw zmianom klimatycznym.
Uczniowie w ramach realizacji innowacji zmierzyli się z kolejnym zadaniem jakim było "Świadomie segregujemy odpady. Recykling". Podczas zajęć utwaliliśmy sobie zasady prawidłowej segregacji oraz zaznajomiliśmy się z pojęciem Recyklingu. Pod koniec zajęc w ramach utrwalanie zdobytych informacji wykonaliśmy kolejną część naszych lapbooków.
Andrzejki
Również w świetlicy ochodziliśmy Andrzejki. Wspólnie wróżyliśmy i wykonaliśmy wiele prac tematycznych.
Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia obchodzimy w listopadzie. Święto jest bardzo sympatyczne i coraz powszechniej obchodzone na całym świecie, a jego data wcale nie jest przypadkowa.
Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.
Wspólnie z uczniami w czasie zajęć w świetlicy również uczciliśmy to święto. Oto efekty naszej pracy:
Świetlica aktywnie
W czasie zajęć w świetlicy uczniowie mogą korzystać z dostępnych gier i zabaw. Wspólnie spędzamy aktywnie czas-nuda nam nie straszna.
11 listopada-Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów.
Również Nasi uczniowie upamiętnili no święto wykonując prace plastyczne o tematyce patriotycznej oraz kotyliony. Wspólnie omówiliśmy czym jest niepodległość i co to dla nas oznacza.
Konkurs "Szkolne Przygody Gangu Swojaków"
Uczniowie świetlicy wzieli udział w konkursie organizowanym przez sieć sklepów Biegronka "Szkolne Przygody Gangu Swojaków". Celem programu jest pomoc nauczycielom i rodzicom w zachęceniu dzieci do spędzenia większej ilości czasu na świeżym powietrzu. W dobie mediów i Internetu szczególnie ważne jest nauczyć dzieci odrywać wzrok od różnego rodzaju ekranów i żyć w zgodzie z naturą. Program pokazuje dzieciom piękno natury, oraz że jej odkrywanie i poznawanie może być niezwykłą zabawą. W procesie tym pomagały nam specjalnie przygotowane zadania, a nowi bohaterowie "Gang Swojaków" pokazują dzieciom zagrożone gatunki zwierząt i jak je chronić.
Razem z uczniami wykonaliśmy zadanie konkursowe i walczymy o jeden z 460 zestawów fantastycznych nagród dla całej grupy. Trzymajcie kciuki!!! Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10.12.2021r.
Naszą pracę konkursową można podziwiać w sali A1.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA "BĄDŹ ECO RAZEM Z NAMI"
Innowacja "Bądź ECO razem z nami" jest naszą odpowiedzią na potrzeby dbania o najbliższe otoczenie, uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody, a także wyjście naprzeciw zmianom klimatycznym.
Uczniowie w ramach realizacji innowacji zmierzyli się z kolejnym zadaniem jakim jest "Pojęcie ochrony środowiska. W jaki sposób mogę pomóc środowisku?". Wspólnie omówiliśmy sobie pojęcie ochrony środowiska oraz to w jaki sposób my na codzień możemy mu pomóc. Swoje pomysły zapisaliśmy na kartkach i umieściliśmy kolejną część w naszym lapbooku. Uczniowie za poprawne wykonanie zadania otrzymali dyplom ucznania.
Pasowanie na Świetlika
Dnia 4.11.2021roku odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych na Świetlików.
Uczniowie wzieli udział w różnych zadanaiach podczas, których musieli się wykazać wiedzą i umiejętnościami. Na koniec uroczystości złożyli przysięgę i uczlili ją zdobiąc Kontraktowe Drzewo Liśćmi na znak przestrzegania zasad w świelicy. Uczniowie pod koniec uroczystości otrzymali pamiątkowe dyplomy i ołówki.
Więcej zdjęć można zobaczyć w zakładce Album Fotograficzny-> Listopad w Świetlicy
GANG SWOJAKÓW "ZAGROŻONE GATUNKI ZWIERZĄT W POLSCE"
Uczniowie wzieli udział w zajęciach poświęconych zagrożonym gatunkom zwierząt w Polsce. Wspólnie omówiliśmy sobie cechy poszczególnych gatunków, a następnie uczniowie w grupach wykonali plakaty prezentujące poszczególne zagrożone gatunki. Prezentujemy swoje prace- są przepiękne i można znaleźć w nich dużo ciekawych informacji.
ŚWIETLICZAKI NA TROPIE...ZAGADEK
Uczniowie świetlicy biorą udział w II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Świetlicaki na tropie...zagadek". Główne cele projektu to :
•wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą ucznia;
•uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;
•działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata;
•rozwijanie zdolności manualnych ucznia;
•zainicjowanie współpracy między placówkami w całej PolsceKolejne zajęcia poświęcone zostały tajemniczemu zagadnieniu mimikry. W czasie zajęć uczniowie odkryli czym to zjawisko sie charakteryzuje oraz wykonali przepiękne kameleony, które ozdobyły naszą świetlicę.
WIRUSOOCHRONA
Podczas zajęc omówiliśmy najważniejsze zasady, jak prawidłowo dbać o nasze drowie i higienę, aby zachować zdrowie.
NUDA NAM NIE STRASZNA
W trakcie zajęć świetlicy uczniowie nie tylko mogą odrobić prace domową czy skorzystać z dostępnych gier i zabaw. Często wykonujemy różne prace plastyczne, techniczne, uczymy się wspólnie o otaczającym nas świeci, wspólnie gramy i zdobywamy nowe umiejętności. Towarzyszą nam również różne dni tematyczne.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA "BĄDŹ ECO RAZEM Z NAMI"
Innowacja "Bądź ECO razem z nami" jest naszą odpowiedzią na potrzeby dbania o najbliższe otoczenie, uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody, a także wyjście naprzeciw zmianom klimatycznym.
Uczniowie w ramach realizacji innowacji zmierzyli się z pierwszym zadaniem jakim jest "Wpływ człowieka na środowisko". Omówiliśmy zrówno pozytywny i jak i negatywny wpływ człowieka na środowisko. W ramach podsumowania zajęć uczniowie wykonali pierwszą z dziewięciu części swojego lapbooka. Za prawidłowo wykonane zadanie otrzymali dyplomy.
ŚWIETLICZAKI NA TROPIE...ZAGADEK
Uczniowie świetlicy biorą udział w II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Świetlicaki na tropie...zagadek". Główne cele projektu to :
•wychowanie aktywnego, świadomego swoich możliwości i posiadającego umiejętność współistnienia z przyrodą ucznia;
•uwrażliwienie dzieci na piękno otaczającego świata i potrzebę ochrony przyrody;
•działanie na rzecz ochrony różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie naszego kraju i świata;
•rozwijanie zdolności manualnych ucznia;
•zainicjowanie współpracy między placówkami w całej Polsce.W ramach realizacji pierwszych zajęć "Ile jest kropek?" uczniowie zapoznali się ze sztuką Aborygeńską i wykonali prace plastyczne metodą kropkowania
DZIEŃ KROPKI
Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.
W naszej szkole powstało wiele wyjątkowych i niepowtarzalnych kropkowych dzieł sztuki. Obchody International Dot Day to wspaniały czas do porozmawiania z dziećmi na temat ich talentów i zaprezentowania ich światu, bo każdy z nas ma w sobie jakiś ukryty talent.
Witaj w szkole!
Wybiła już godzina. Dzwonek!
Rok szkolny się zaczyna.
Znów dni popłyną pracowite
Nad książką szkolną, nad zeszytem.
Życzymy Wam wszystkim na Roku Szkolnego początek
Dużo zapału, uśmiechu i samych piątek!