ŚWIETLICA
ORGANIZACJA PRACY ŚWIETLICY
karta_zgloszenia_do_swietlicy_szkolnej.pdf
Cele, zadania i funkcje świetlicy w Szkole Podstawowej nr 40 w Sosnowcu
Celem działalności świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po nich w bezpiecznym i miłym otoczeniu.
W świetlicy realizowane są następujące cele i zadania:
- Systematyczne oddziaływanie wychowawcze i opiekuńcze w ramach procesu dydaktyczno - wychowawczego i opiekuńczego poza jednostkami lekcyjnymi.
- Pogłębienie wiedzy, utrwalenie nawyków i umiejętności uczniów zdobytych na lekcjach.
- Pomoc w nauce uczniom mającym trudności w nauce/pomoc w odrabianiu prac domowych.
- Poznanie i rozwijanie zainteresowań, uzdolnień, samodzielności i inicjatywy uczniów.
- Spędzanie czasu wolnego i odpoczywanie w sposób kulturalny i sprzyjający zdrowiu, propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego.
- Pomoc w adaptacji do warunków szkolnych dzieci sześcioletnich.
- Przygotowanie do udziału w życiu społecznym i rodzinnym.
- Współpraca z rodzicami, wychowawcami, pedagogiem szkolnym.
Zajęcia w świetlicy ukierunkowane są na:
- Wyrabianie nawyków kulturalnych i higienicznych (używanie zwrotów grzecznościowych, mycie rąk przed przystąpieniem do spożywania posiłku).
- Wdrażanie zasad moralnego postępowania (rozmowy z dziećmi, przestrzeganie kontraktu i regulaminu świetlicy).
- Umiejętność funkcjonowania w grupie (gry i zabawy zespołowe).
- Kształtowanie postaw prospołecznych (rozmowy, scenki).
- Rozwijanie zdolności i zainteresowań (lepienie z plasteliny, modeliny, papieroplastyka, zabawy w kącikach zainteresowań, ćwiczenie układów tanecznych, scenki teatralne).
- Rozwijanie umiejętności manualnych, zwłaszcza wśród dzieci sześcioletnich (malowanie farbkami, rysowanie, kolorowanie, wycinanie, wydzieranie, lepienie).
- Wykorzystanie zdobytej wiedzy (quizy, rebusy, logigramy rozwiązywanie krzyżówek, udział w konkursach).
- Wzbogacanie posiadanie wiedzy (głośne czytanie, zabawy tematyczne, scenki dramowe).
- Kształtowanie umiejętności wypowiadania się na zadany i dowolny temat, formułowanie pytań i odpowiedzi (rozmowy z dziećmi).
- Relaks i wyciszenie (oglądanie bajek, masażyki, ćwiczenia relaksacyjne).
- Doskonalenie zapamiętywania fragmentów wiersza, piosenki (inscenizacje, śpiewanie piosenek, scenki dramowe).
- Aktywne wykorzystanie czasu wolnego (gry i zabawy na świeżym powietrzu lub sali gimnastycznej).
Funkcje świetlicy szkolnej:
- Opiekuńcza (zapewnienie przyjaznej atmosfery, stwarzanie naturalnych sytuacji zaspokajających potrzeby przyjaźni i kontaktów z rówieśnikami, wykorzystanie różnorodnych form i metod wychowawczego oddziaływania);
- Wychowawcza (rozwijanie i kształtowanie właściwych postaw moralnych i patriotycznych, uczuć, a także pożądanych cech charakteru);
- Profilaktyczna (zapobieganie nieprawidłowościom w rozwoju dziecka
Korzystanie ze świetlicy jest bezpłatne, a czas pracy jest dostosowany do potrzeb wychowanków i corocznie określony przez Dyrektora Szkoły. Szczegółowe zasady korzystania ze świetlicy szkolnej określa regulamin świetlicy.
Uczęszczają do niej dzieci z klas I-III, których rodzice pracują. Warunkiem przyjęcia jest wypełnienie Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy szkolnej.
W świetlicy uczniowie spędzają czas przed lekcjami i po lekcjach aktywnie spędzając czas. Uczestniczą w zajęciach plastyczno-technicznych, muzycznych, czytelniczych, rekreacyjno-ruchowych i relaksacyjnych, odrabiają prace domowe.
Świetlica organizuje liczne imprezy okolicznościowe i konkursy tematyczne związane z porami roku oraz kalendarzem świąt i uroczystości szkolnych.
Uwzględniając prawa dziecka, na co dzień przeciwdziałamy przemocy, prowadzimy zajęcia integrujące, tak by każdy uczeń czuł się w naszej świetlicy bezpiecznie.
W naszej świetlicy przestrzegamy ustalonych norm i zasad postępowania. Wychowankowie uczestniczą w całorocznym konkursie "Wzorowy Świetlik" i "Mistrz mówienia szeptem".