- RADA RODZICÓW / RADY ODDZIAŁOWE
- REGULAMIN RADY RODZICÓW
- KALENDARIUM ROKU SZKOLNEGO
- INICJATYWY RODZICÓW
- PORADNIK DLA RODZICÓW
- OBOWIĄZEK SZKOLNY
- 6-LATEK W SZKOLE
- DZIECKO W SIECI
- INTERNET - PORADY
- DYSLEKSJA - PORADY
- ZABURZENIA JĘZYKOWE - PORADY
- ZABURZENIA ROZWOJOWE - PORADY
- ADHD - PORADY
- WSZAWICA - PORADNIK
- SZCZEPIENIA DZIECI - PORADNIK
- TORNISTER UCZNIA
- WSPARCIE I POMOC
PORADNIK DLA RODZICÓW
Rodzicu, pamiętaj!
Dobro Państwa dzieci jest nadrzędną wartością, którą kierujemy się planując wraz z Państwem działania wspierające. Bowiem tylko wówczas, gdy będziemy działać RAZEM, dziecko ma szansę otrzymać pomoc, jakiej potrzebuje. Życzymy powodzenia na tej wspólnej drodze!
Rodzice w ramach swojej aktywności w szkole mogą:
- uczęszczać na zebrania klasowe i inne spotkania organizowane w szkole, by mieć bieżące informacje dotyczące zarówno tego, co dzieje się w klasie dziecka, jak i w całej społeczności szkolnej, do której ono uczęszcza;
- kontaktować się z nauczycielami indywidualnie i pytać o osiągnięcia i trudności dziecka;
- przedstawiać swoje obserwacje i spostrzeżenia dotyczące dziecka;
- prosić o interwencję i pomoc w sprawach, które budzą ich niepokój.
Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko miało zorganizowaną właściwą pomoc:
- ważne jest, abyś jak najszybciej dostarczył do szkoły orzeczenie i/lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej – to pomoże w planowaniu pomocy i usprawni jej organizację;
- obserwuj uważnie swoje dziecko: jakie ma uzdolnienia, jak sobie radzi z nauką, jakie ma relacje z rówieśnikami i dorosłymi; rozmawiaj o tym z nauczycielami, wychowawcami i specjalistami – to umożliwi zorganizowanie adekwatnej do potrzeb pomocy.
Warto, aby współpraca była:
P – pozytywna
R– regularna
O – obustronna
M – mobilna
Pozytywna, czyli zakładająca dobre intencje każdej ze stron. Wzajemne zaufanie, że każdy z nas chce pomóc dziecku i dbać o jego optymalny rozwój pomoże w nawiązaniu współpracy. Pozytywna oznacza również, że nastawiamy się na określenie wspólnych celów i na ich realizację. Nawet jeśli coś w danym momencie nie wychodzi, to nie obwiniamy się wzajemnie (To przez nauczycieli… To przez rodziców…), ale koncentrujmy się na poszukiwaniu sposobów rozwiązania problemu. Pozytywna oznacza również to, że błędów i potknięć nie traktujemy jak porażek, lecz jak wyzwanie, a mówiąc o nich, korzystamy z konstruktywnych form komunikacji.
Regularna, czyli nieakcyjna. Jako rodzic masz prawo uczestniczyć w decydowaniu o sprawach ważnych dla Twojego dziecka. Rola rodzica to nie tylko udział w uroczystościach, wycieczkach czy rodzinnych festynach. Ważne jest, abyś, Rodzicu, utrzymywał stały kontakt ze szkołą, wyrażał otwarcie swoje stanowisko w kwestiach dotyczących dziecka, poszukiwał wspólnie z nauczycielami i specjalistami najbardziej optymalnych sposobów rozwiązywania trudności. Oznacza to Twój udział zarówno w procesie rozpoznawania możliwości i potrzeb dziecka w różnych obszarach jego funkcjonowania, jak i wspólne planowanie działań oraz monitorowanie ich efektów (czy to, co robimy wspólnie dla dziecka, poprawia jego sytuację? a może pogarsza? lub nic się nie zmienia?). Jest to decyzja o współpracy zarówno wówczas, kiedy współdziałanie jest wygodne, jak i wtedy, kiedy jest trudno – a mimo to decydujemy się na wspólne pokonywanie trudności.
Obustronna, czyli polegająca na wzięciu odpowiedzialności – indywidualnej przez każdą ze stron (rodziców i szkołę) – za działania, których się podejmujemy, jak również wspieranie się wzajemne, partnerskie traktowanie, otwarte komunikowanie i zapewnienie dobrego przepływu informacji między wszystkimi osobami zaangażowanymi w proces pomagania dziecku.
Mobilna, czyli zakładająca zaangażowanie w realizację założonych celów, podejmowanie zadań przez każdego członka zespołu na miarę rzeczywistych możliwości, branie na siebie realistycznych zobowiązań – czyli unikanie podejmowania się czegoś, czego nie będę w stanie wykonać. Oznacza to również, że nie ceduję odpowiedzialności i nie obarczam winą innych osób, umiejętnie ważę, na co mogę wpłynąć, a na co wpływu nie mam. Mobilność to także decyzja o elastyczne dostosowywanie działań do potrzeb dziecka, a nie sztywne trzymanie się planów (czyli dopuszczanie i wprowadzanie zmian, kiedy okazuje się, że dotychczasowe działania były nieskuteczne).
Rodzicu – pamiętaj, że to Twoje dziecko jest najważniejsze i to TY znasz je najlepiej!