RELIGIA/ETYKA

Religia (określonego wyznania) i etyka są przedmiotami dodatkowymi, w których uczeń uczestniczy na zasadzie dobrowolnego udziału. Podstawą udziału ucznia w zajęciach religii, etyki lub w zajęciach z obu przedmiotów jest życzenie wyrażone w formie pisemnego oświadczenia złożonego przez rodziców/prawnych opiekunów lub pełnoletniego ucznia.

Oświadczenie nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, może jednak zostać zmienione.

Rezygnację z uczestniczenia w nauce religii/etyki składają rodzice/prawni opiekunowie. Może ona nastąpić w każdym czasie.

W przypadku zwolnienia ucznia z religii/etyki na podstawie zmiany oświadczenia, uczniowi nie ustala się odpowiednio ocen śródrocznych i rocznych, a w dokumentacji nauczania nie dokonuje się żadnych wpisów.

Szkoła zapewnia opiekę i bezpieczeństwo uczniom, którzy nie korzystają z nauki religii, etyki, wychowania do życia w rodzinie, wychowania fizycznego, organizując zajęcia opiekuńczo-wychowawcze na terenie szkoły.

Decyzja w sprawie zaplanowania rozkładu zajęć edukacyjnych z uwzględnieniem religii i etyki dla każdego oddziału klasowego należy do dyrektora szkoły, który bierze pod uwagę warunki lokalowe, kadrowe, równomierne obciążenie zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia, a także zróżnicowane potrzeby i oczekiwania zgłaszane przez rodziców uczniów.