PEDAGOG PEDAGOG SPECJALNY PSYCHOLOG LOGOPEDA POMOC MATERIALNA DLA UCZNIA ORGANIZACJA POMOCY PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ TELEFON ZAUFANIA DO RZECZNIKA PRAW DZIECKA

Pedagog Psycholog

LOGOPEDA

mgr Magdalena Romanowska

------

ZADANIA LOGOPEDY SZKOLNEGO

• Diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy uczniów.
  • Prowadzenie zajęć logopedycznych oraz porad i konsultacji dla uczniów i rodziców w zakresie stymulacji rozwoju mowy uczniów i eliminowania jej zaburzeń.
  • Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami uczniów.
  • Wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

PODSTAWOWE CELE TERAPII LOGOPEDYCZNEJ

• Kształtowanie prawidłowej mowy poprzez eliminowanie zaburzeń w zakresie strony fonetycznej, leksykalnej i gramatycznej wypowiedzi.
  • Stymulowanie opóźnionego rozwoju mowy.
  • Doskonalenie wymowy i korygowanie wad wymowy.
  • Wdrażanie do praktycznego wykorzystania nawyków poprawnej wymowy przyswojonej w toku ćwiczeń.
  • Rozwijanie umiejętności budowania swobodnej wypowiedzi w poprawnej formie gramatycznej, płynnie i wyraźnie.
  • Wzbogacanie słownika.
  • Zachęcanie uczniów do twórczej aktywności słownej.

Wczesne zdiagnozowanie i podjęcie terapii logopedycznej jest warunkiem osiągania sukcesów w szkole, szczególnie w nauce pisania i czytania. Pozwala uniknąć zaburzeń zachowania i przeciwdziała pogłębianiu się wad wymowy. Dzieci uczestniczące w zajęciach prowadzą zeszyty dokumentujące przebieg terapii.