Szkoła Podstawowa nr 40 w Sosnowcu w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14
Strona główna
WYDARZENIA MIESIĄCA NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA REGULAMIN BIBLIOTEKI NASZA BIBLIOTEKA CZYTANIE JEST DLA WSZYSTKICH KSIĄŻKI Z AUTOGRAFEM KSIĄŻKI EKSTREMALNE PODZIEL SIĘ KSIĄŻKAMI

Biblioteka

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

 

NASZA SZKOŁA OTRZYMAŁA WSPARCIE FINANSOWE W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

CIESZYMY SIĘ I DZIĘKUJEMY!!!

 

Ruszyła realizacja 2. Edycji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025.

W ramach priorytetu 3 nasza biblioteka otrzymała dofinansowanie na zakup książek
w wysokości 12000 zł.

Pozyskane środki pozwoliły na zakup 644 egzemplarzy książek. Są to przede wszystkim lektury szkolne dla klas 1-8 oraz nowości wydawnicze w większości z zakresu literatury pięknej dla dzieci i młodzieży, będące propozycją uczniów, wychowawców, nauczycieli oraz rodziców, które będą wykorzystywane do realizacji projektów czytelniczo-edukacyjnych
w każdym oddziale Szkoły Podstawowej nr 40.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zakupionych książek oraz do odwiedzenia biblioteki szkolnej. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie na jesienno-zimowe wieczory oraz będzie chętnie korzystał z oferty naszej biblioteki w miesiącach wiosenno-letnich.

                    


PROJEKT CZYTELNICZY 

GENIAL(L)NE LEKTURY

klasy 7a i 7b

Tematem projektu przygotowanego przez p. Monikę Szkliniarz dla klas 7a i 7b, podczas pracy z lekturami obowiązkowymi, było wykonywanie zadań ikonicznych, podobnych do tych, które znaleźc można w arkuszu egzaminacyjnym. Uczniowie, po omówieniu lektur obowiązkowych przewidzianych na I półrocze roku szkolnego 2023/2024, losowali wybrane ikony i uzasadniali ich wybór w kontekście wybranej przez siebie lektury.

Celem projektu jest utrwalenie przez uczniów wiedzy dotyczącej lektury obowiązkowej z wykorzystaniem autorskich prezentacji z zamieszczonymi tam zadaniami o charakterze egzaminacyjnym. Wszystkie projekty czytelnicze, realizowane przez p. Monikę Szkliniarz, zostały wdrożone w oparciu o realizowaną innowację pedagogiczną "Interaktywny język polski".

  


PROJEKT CZYTELNICZO-EDUKACYJNY

LEKTURY SZKOLNE INACZEJ

kl. IV a, IV b, VI SK i VIII a

       Uczniowie klas IV a, IV b, VI SK i VIII a realizowali Projekt Czytelniczo-Edukacyjny w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa omawiając treść lektur szkolnych z wykorzystaniem ćwiczeń interaktywnych. W ramach innowacji pedagogicznej „Czas na TIK – wiemy i umiemy!” prowadząca zajęcia p. Monika Wileczek przygotowuje e-ćwiczenia w aplikacji LearningApps i zamieszcza je na założonej witrynie internetowej WIX.

Młodzież w trakcie realizowanego projektu wykazuje swą znajomość treści lektur obowiązkowych, określając elementy świata przedstawionego (DOBIERANIE/ GRUPOWANIE/KATEGORYZACJA/PASUJĄCEPARY/WYKREŚLANKA/OŚ LICZBOWA/ ODSŁOŃ OBRAZEK), porządkując przebieg zdarzeń (SEKWENCJE/CIĄGI), uzupełniając tekst z lukami, rozwiązując krzyżówki, odpowiadając na pytania postawione do fragmentów adaptacji muzycznej/filmowej, rozwiązując testy jednokrotnego/wielokrotnego wyboru, grając w gry edukacyjne (WYŚCIGI KONNE, MILIONERZY, QUIZ).

Ponadto uczniowie poza rozwijaniem kompetencji czytelniczych uczyli się w trakcie w/w projektu korzystać z technologii multimedialnych w bezpieczny i kreatywny sposób. Rozwijali także kompetencje informatyczne w zakresie uzyskiwania, tworzenia, prezentowania i wymiany informacji z wykorzystaniem tablicy interaktywnej lub smart fonów oraz doskonalili umiejętność uczenia się, tj. docierania do wiadomości, ich zdobywania, przyswajania i przetwarzania.

   


PROJEKT CZYTELNICZY

GRA PLANSZOWA NAJCIEKAWSZEJ LEKTURY SZKOLNEJ

KLASY 4PJ, 5SH, 5SK

      W ramach projektu, przygotowanego i wdrożonego przez p. Anetę Tajer, uczniowie klasy 4pj, 5a i 5sh przygotowywali do wybranej lektury szkolnej gry planszowe, takie jak memory, dooble lub inne.

      Każda z grup wykonała własnoręcznie planszę do ustalonej gry lekturowej, nadała jej nazwę (w oparciu o treść książki) i opracowała instrukcję wraz z legendą.

      Największym wyzwaniem był etap opracowywania szeregu pytań nie tylko o bohaterach poszczególnych lektur, ale także o ich autorach. Uwieńczeniem pracy było stworzenie do gry niezbędnych pionków i ewentualnie kostki, jeśli była ona konieczna.

      Bardzo radosnym momentem zakończenia projektu była możliwość zagrania przez uczniów w gry stworzone przez inne zespoły. Podczas tej zabawy uczniowie mogli poznać prace swoich kolegów i koleżanek oraz sprawdzić swoją wiedzę w zakresie omawianych na lekcjach języka polskiego szkolnych lektur.

    


PROJEKT CZYTELNICZO- EDUKACYJNY

CZYTAMY PO NIEMIECKU. PRACA ZE SŁOWNICTWEM

KLASY 7A, 7B, 8A

      W ramach realizacji NPRC w trzech oddziałach szkoły podstawowej został zrealizowany projekt czytelniczy "Czytamy po niemiecku. Praca ze słownictwem". Przeprowadzili go nauczyciele języka niemieckiego: p. Mieczysław Pyzik oraz p. Edyta Kłosowicz.

       Głównym jego celem było popularyzowanie czytelnictwa i nauki języka niemieckiego poprzez lekturę oraz integrowanie społeczności szkolnej.

      Podjęte działania miały na celu wdrożenie młodzieży do częstych kontaktów z książką i językiem niemieckim oraz przygotowanie jej do samodzielnego czytania i nauki języka poprzez czytanie.

      Efektem prac były przepiękne, kolorowe plakaty przedstawiające ilustrację wybranej baśni braci Grimm wraz z jej niemieckim słownictwem.

    

 


PROJEKT CZYTELNICZO- EDUKACYJNY

WTORKI/CZWARTKI/PIĄTKI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE. PRZECZYTAŁEM I POLECAM

KLASY 2A, 2SJ, 2SP

      W ramach realizacji NPRC w trzech oddziałach klas 2SP został zrealizowany projekt czytelniczy "Przeczytałem i polecam".

       Cykl ten polegał na cotygodniowych, klasowych spotkaniach w bibliotece szkolnej, w trakcie których czytelnicy mogli usłyszeć, jakie książki polecają ich rówieśnicy.

      Drugoklasiści wypożyczali dla siebie w większości pozycje rekomendowane przez nauczyciela bibliotekarza oraz swoich rówieśników, natomiast pozostali samodzielnie wybierali lekturę korzystając z wolnego dostępu do półek.

      Były to bardzo miłe spotkania, dzięki którym osoby mniej aktywne czytelniczo miały sposobność regularnie korzystać z biblioteki szkolnej.

 

        


PROJEKT CZYTELNICZY

SPOTKANIE Z BAJKĄ

KLASY 1A, 1BP, 1CP

      W ramach NPRC klasy 1SP uczestniczyły w  projekcie czytelniczo-edukacyjnym "Spotkanie z Bajką".

       Cykl ten prowadzony był przez nauczyciela bibliotekarza w oparciu  o autorski miesięczny harmonogram i odbywał się co środę w sali pierwszaków w wymiarze 15 min. tygodniowo.

  Głównym celem spotkań było zapoznanie dzieci z kanonem najpopularniejszych światowych bajek, jak również z rodzimymi bajkami naszych polskich autorów.

Spotkania miały na celu ponadto:

- rozwijanie dziecięcej wyobraźni oraz wzbogacanie zasobu słownictwa;

- wprowadzanie dzieci w świat lektury;

- kształtowanie odpowiednich postaw i zachowań, takich, jak: przyjazne traktowanie rówieśników, koleżeństwo, szacunek dla osób starszych, posłuszeństwo, prawdomówność etc. poprzez dydaktyczny charakter bajek oraz  dzięki pogadance po zakończeniu lektury;

- wpajanie dzieciom za pośrednictwem czytanych bajek podstawowych zasad życiowych oraz ustalonych norm  postępowania;

- poznawanie środowiska uczniów oraz ich problemów;

- doskonalenie u dzieci umiejętności samodzielnego wypowiadania się, zachęcanie do formułowania własnych przemyśleń;

- wspieranie w rozwijaniu różnych form ekspresji, np. poprzez dramę lub prace plastyczne inspirowane poznanymi na zajęciach bajkami.

  Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, odpowiadając na pytania podsumowujące spotkanie oraz ochoczo występowały w scenkach będących inscenizacjami  wybranych opowiadań.

         


 

PROJEKT CZYTELNICZY

MÓJ ULUBIONY BOHATER "DZIECI Z BULLERBYN"

      W ramach NPRC klasa 3SP zrealizowała projekt edukacyjny będący  podsumowaniem lektury Astrid Lindgren pt. "Dzieci z Bullerbyn".

      Projekt polegał na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej wybranego bohatera powieści. Największą sympatię wśród chłopców wzbudził Lasse, natomiast wśród dziewczynek ulubioną bohaterką okazała się Lisa.

      Trzecioklasiści z wielkim zapałem wykonywali swoje prace plastyczne, wśród  których najpiękniejszymi wyróżnili się uczniowie:

1. miejsce: Maja Goleniewska;

2. miejsce: Zuzanna Kaczmarczyk i Maksymilian  Zdaniuk;

3. miejsce: Patryk Kopeć.

Wyróżnienia: Szymon Medaj, Iga Słowik oraz Alan Wojtasik.

Gratulujemy !!!

        


PROJEKT CZYTELNICZY

GENIAL(L)NE LEKTURY

klasa 6a

Tematem projektu przygotowanego przez p. Monikę Szkliniarz dla klasy 6a, podczas pracy z lekturą „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, był opis krain znajdujących się w Śródziemiu. Uczniowie, podzieleni na grupy, wykonywali mapki Shire, Rivendell, Gór Mglistych, Mrocznej Puszczy oraz Esgaroth wraz z charakterystycznymi miejscami, opisem mieszkańców, roślinności i zwierząt. Przygotowane prace były następnie prezentowane na forum klasy. Podsumowanie zajęć polegało na napisaniu notatki dotyczącej opisywanych krain wraz z użyciem słów kluczowych.

Celem projektu jest utrwalenie przez uczniów wiedzy dotyczącej lektury obowiązkowej z wykorzystaniem autorskich prezentacji z zamieszczonymi tam zadaniami o charakterze egzaminacyjnym. Wszystkie projekty czytelnicze, realizowane przez p. Monikę Szkliniarz, zostały wdrożone w oparciu o realizowaną innowację pedagogiczną "Interaktywny język polski".


PROJEKT CZYTELNICZY 

GENIAL(L)NE LEKTURY

klasa 5kd

 

Tematem projektu przygotowanego przez p. Monikę Szkliniarz było przedstawienie w sposób ikoniczny przebiegu zdarzeń przedstawionych w lekturze „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa.  Uczennice przygotowały prace, w których zawarły znaki-symbole, dzięki którym rozpoznanie lektury i zapamiętanie rozgrywających się w niej wydarzeń okazało się dużo łatwiejsze.

Celem projektu jest przybliżenie uczniom nowych sposobów omawiania lektur, z wykorzystaniem autorskich prezentacji z zamieszczonymi tam zadaniami o charakterze egzaminacyjnym. Wszystkie projekty czytelnicze, realizowane przez p. Monikę Szkliniarz, zostały wdrożone w oparciu o realizowaną innowację pedagogiczną "Interaktywny język polski".

    

 


PROJEKT CZYTELNICZY W KLASIE 3SJ

PACYNKA ULUBIONEGO BOHATERA LEKTURY

 

Tematem projektu było wykonanie przestrzennej pacynki ulubionego bohatera dowolnej książki poza kanonem obowiązkowych lektur wybranej  ze szkolnej biblioteki.

Celem projektu była popularyzacja czytelnictwa wśród najmłodszych oraz doskonalenie talentu manualno-artystycznego.

   

 

 

 

 

Metoda wykonania pracy była dowolna z wykorzystaniem wszelkich materiałów tekstylnych. Najpiękniejsze rękodzieła wykonali uczniowie:

 

 

 

- Maja Kręgiel (1. miejsce)

- Lena Romanowska (2. miejsce)

- Natalia Kamińska (3. miejsce)

- Eliasz Kantor (3. miejsce)

      - Oskar Wieczorek (wyróżnienie) i Piotr Mossakowski (wyróżnienie).

 

 


Dodała: M. Szkliniarz