REGIONALNE CENTRUM WOLONTARIATU W KATOWICACH

ul. Warszawska 19
katowice@wolontariat.org.pl
Tel. 502 771 669

Wielcy ludzie mają zazwyczaj tak wielkie serce,

że się w nich zawsze znajdzie miejsce dla uczciwego psa.

Kornel Makuszyński

Cieszymy się, że możemy przekazać informację, iż Misia - piesek, którego wirtualnie zaadoptowaliśmy jako społeczność szkolna, został adoptowany.

Nasza społeczność szkolna w roku szkolnym 2015/2016, w ramach wieloletniej współpracy ze schroniskiem dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu, postanowiła wirtualnie zaadoptować psa. Nasz wybór padł na Misię - uroczą, spokojną i przyjazną sunię, która oczarowała wszystkich swoim "uśmiechniętym" pyszczkiem.

9 grudnia 2015 r., podczas odwiedzin w schronisku, mogliśmy poznać naszą podopieczną. Co więcej, mogliśmy nawet wyjść z nią na spacer! Na własne oczy przekonaliśmy się, że Misia jest suczką niezwykle przyjacielską i radosną, mimo trudnych chwil, które przeżyła. Już nie możemy się doczekać kolejnych odwiedzin!

W październiku braliśmy udział w kolejnej akcji charytatywnej PACZKA DLA ZWIERZACZKA.

Zbieraliśmy potrzebne zwierzakom rzeczy: karma, makarony, kasze, stare koce, poduszki, ręczniki, pościel.

Akcję koordynowały opiekunki Samorządu Uczniowskiego p. Agnieszka Furtacz i p. Kinga Michalec.

30 października przedstawiciele uczniów klas IV - VI odwiedzili Schronisko dla zwierząt i przekazali zebrane w naszej szkole rzeczy.

Zachęcamy do przeczytania tekstu napisanego przez uczennicę klasy IV b - Izabelę Wielkopolan:

Kochamy zwierzęta

Nasza szkoła uwielbia zwierzęta, dlatego zawsze pomagamy im z całego serca. Co miesiąc, wybrane osoby jeżdżą do schroniska dla zwierząt w Sosnowcu i zawożą tam rzeczy przydatne dla psów i kotów. Jak już pewnie dobrze wiecie, wirtualnie zaadoptowaliśmy jedną z suczek ze schroniska - Misię. Grupa dzieci, która wraz z nauczycielami pojechała do sosnowieckiego schroniska 9 grudnia 2015 r., mogła pogłaskać Misię i pobawić się z nią. Nasza suczka jest bardzo przyjacielska, a jej pyszczek wygląda jakby cały czas była szczęśliwa i uśmiechnięta! Ponadto bardzo chętnie pozowała do zdjęć! Wszyscy uczestnicy wycieczki byli nią wprost oczarowani! Mimo że Misia wydawała się być zadowolona, jej los nie jest tak wspaniały. Do schroniska, w którym się znajduje, rocznie trafia ponad  1000 psów i około 700 kotów! W 2013 roku do schroniska trafiła rekordowa liczba zwierząt – było to prawie 2000 psów i kotów. Tego wszystkiego można było dowiedzieć się od kierownika schroniska. Apelował on również, aby zastanowić się nad tym, czy na pewno chce się mieć psa lub jakiekolwiek inne zwierzę. Takiego zwierzaka można łatwo zranić. Pamiętajmy, że zwierzaki, małe czy duże, też mają uczucia, tak jak my. W sosnowieckim schronisku, zwierzęta są pod bardzo dobrą opieką. Mają nowe, ocieplane boksy oraz jedzenia do syta. Jednak to nie wszystko. Zwierzęta potrzebują miłości i bliskości swojego właściciela. Na przykładzie Misi można stwierdzić, że to prawda. Była bardzo zadowolona, że jest w centrum zainteresowania tak wielu osób. Wróćmy jednak do samego początku naszej wycieczki. Kiedy weszliśmy do psiarni, wszystkie psiaki zaczęły szczekać. Wydawałoby się, że są złe, ale tak naprawdę, to one broniły się przed kolejną krzywdą. Przecież one zostały kiedyś skrzywdzone ludzką ręką! Ogółem w schronisku panuje dość ponura atmosfera, ale nie powinno nas to dziwić. Misia jest wielką optymistką, w tym swoim ponurym, psim życiu, ale jest również bardzo, bardzo wytrwała. Uczniowie byli zadowoleni z wycieczki, a zarazem smutni, że tyle psów zostało skrzywdzonych. Będąc tam, dużo osób chciało zaadoptować psy, aby uchronić je przed cierpieniem.

Izabela Wielkopolan, kl. IVb